صفحه اصلی / ماشین ظرفشویی / شوینده ماشین ظرفشویی و همه چیز درباره انواع آن + نکات مهم در این زمینه

شوینده ماشین ظرفشویی و همه چیز درباره انواع آن + نکات مهم در این زمینه

قرص ماشین ظرفشویی

مقدمه‌ی شوینده ماشین ظرفشویی

شوینده ماشین ظرفشویی یکی از محصولاتی است که باید در انتخاب آن دقت کنید و با نحوه استفاده درست آن آشنا شوید. امروزه با استفاده از ماشین ظرفشویی، پاک کردن لکه‌ها و بوی غذا از روی ظروف راحت‌تر شده است و هیچ نگرانی برای شستن ظرف ها باقی نمی‌ماند. انواع مختلفی از شوینده‌ها مانند ژل، پودر و قرص توسط شرکت‌های ایرانی و خارجی تولید شده است. در ادامه به ویژگی‌های هر کدام و نکاتی که باید به آن توجه کنید تا ظرف‌هایی تمیز و ماشین ظرفشویی سالمی داشته باشید، می‌پردازیم.

پودر ماشین ظرفشویی چیست؟

شوینده ماشین ظرفشویی

اگر می‌خواهید هزینه کمی را برای شوینده ماشین ظرفشویی پرداخت کنید، خرید پودر ماشین را پیشنهاد می‌کنیم. پودر ماشین ظرفشویی کیفیت و قدرت بالایی برای از بین رفتن لکه‌های سخت دارد و به دلیل این‌که میزان استفاده از آن در ماشین ظرفشویی و برای ظرف‌های کثیف به راحتی قابل کنترل است و می‌توانید مقدار بیش‌تری از آن را در محفظه بریزید. البته اگر مواد پودر بیش از نیاز باشد، اضافه آن باقی می‌ماند و ظرف‌ها نیز به درستی تمیز نمی‌شوند.

 برخلاف سایر محصولات، نیاز است که همراه با پودر ماشین ظرفشویی، از براق‌کننده و نمک ماشین نیز استفاده کنید.

قرص ماشین ظرفشویی چه کاربردی دارد؟

قرص ماشین ظرفشویی به انواع مختلفی تقسیم می‌شود و اینکه کدام یک برای دستگاه شما مناسب‌تر است، بستگی به سختی آب و میزان کثیفی ظرف‌ها دارد. البته مزیتی که قرص نسبت به پودر دارد، قدرت پاک‌کنندگی و جلادهندگی بهتر آن است. ویژگی دیگر این محصول، حجم غیرقابل تغییر و ثابت قرص‌هاست و به تعداد و میزان لکه‌ها و چربی ظرف‌ها بستگی ندارد و درنتیجه در پایان کار ماشین ظرفشویی، شاهد باقی مانده مواد شوینده و ظرف‌های کثیف نخواهیم بود.

مزیت‌های ژل ماشین ظرفشویی

شوینده ماشین ظرفشویی

ژل ماشین ظرفشویی از دو مدل شوینده ماشین ظرفشویی دیگر، راحت‌تر و سریع‌تر در آب حل می‌شود. همچنین مقدار ژل نیز مانند پودر شوینده ظروف، قابل کنترل است و برای شستن ظرف‌های معمولی و روزانه که نیاز به شست‌وشو زیاد ندارند، بسیار مناسب است. با استفاده از ژل ماشین ظرفشویی، شما ظرف‌هایی براق و بدون لکه خواهید داشت و طرح روی بشقاب‌ها بعد از شست‌وشو آسیب نمی‌بینند. اگر به دنبای شوینده قوی برای ظروف هستید؛ اما نمی‌خواهید باعث رسوب در ماشین ظرفشویی نشود، کافی است همراه با ژل از کمی نمک و جلادهنده استفاده کنید.

نکات مهم برای استفاده از شوینده‌ها

برای اینکه از خراب شدن ماشین ظرفشویی و پایین آمدن کیفیت شست‌وشو آن جلوگیری کنید، مواردی که در ادامه می‌گوییم را فراموش نکنید:

  • نمک از رسوب املاح  در ماشین و کدر شدن ظروف جلوگیری می‌کند؛ پس حتما همراه با ژل و پودر از آن استفاده کنید.
  • در دقایق آخر شست‌وشو، مقداری از جلادهنده را در ماشین ظرفشویی بریزید تا لکه آب بر روی ظرف باقی نماند.
  • حتما شوینده ماشین ظرفشویی را اصل و باکیفیت و از برند معتبری خریداری کنید. شوینده‌های نامرغوب و تقلبی باعث کثیف ماندن ظرف‌ها و ایجاد رسوب و خرابی در ماشین ظرفشویی می‌شود.
  • چند وقت یک‌بار شوینده خود را تغییر دهید و بجای ژل از قرص استفاده کنید و بالعکس، تا از آسیب احتمالی به ماشین ظرفشویی جلوگیری شود.

حرف پایانی

در کنار انتخاب درست شوینده ماشین ظرفشویی باید به نکات دیگری نیز برای افزایش عملکرد آن دقت کنید. بعنوان مثال قبل از گذاشتن ظرف‌ها در ماشین، موادغذایی باقی مانده را از روی آن‌ها پاک کنید تا باعث ایجاد گرفتگی در لوله‌های ماشین ظرفشویی نشود. همچنین ظرف‌های چوبی و آلومینیومی را بهتر است در ماشین نگذارید، زیرا ممکن است در فرایند شست‌وشو دچار ترک، خش و یا لکه نشود. در آخر حتما به تاریخ تولید و انقضا محصولات شوینده توجه کنید.

سوالات متداول

شوینده ماشین ظرفشویی
چرا بعد از شست‌وشو، لکه‌هایی بر روی ظروف وجود دارد؟

به چند دلیل ممکن است این اتفاق بیفتد، از مواد شوینده در مقدار زیاد و بی‌کیفیت استفاده کرده‌اید یا از نمک استفاده نکرده‌اید. حتی ممکن است ظروف‌ها در ماشین چینش درستی نداشته باشند.

چرا ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی کدر می‌شوند؟

در صورت مشاهده ظرف‌های کدر، به اخطارهای ماشین ظرفشویی توجه کنید و اگر نیاز بود از نمک و جلادهنده و جرم‌گیر ماشین استفاده کنید. روش درست استفاده از قرص و دیگر محصولات را بررسی کنید و برند آن‌ها را یکسان انتخاب کنید.

بهترین شوینده ماشین ظرفشویی کدام است؟

با توجه به نیاز شما، می‌تواند هر کدام از آن‌ها انتخاب درستی باشد، اما بصورت کلی قرص و ژل شوینده توصیه می‌شود.

شوینده‌های ماشین ظرفشویی برای موارد دیگری نیز استفاده می‌شود؟

خیر، این مواد شوینده فقط جهت استفاده در ماشین ظرفشویی طراحی شده است.

درباره نویسنده :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *